BAŞKAN


ADLİ TIP KURUMU BAŞKANI
Doç.Dr.Yalçın BÜYÜK


Doç. Dr. Yalçın Büyük, 1969 Malatya doğumlu olup ilk, orta ve lise eğitimini Malatya'da tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce Tıp programında tıp eğitimine başladı ve 1996 yılında mezuniyetini takiben bir yıl pratisyen hekim olarak çalıştı.

1998 yılında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Aile Hekimliği İhtisasını kazanan Büyük, Aile Hekimliği Uzmanı olarak Elazığ Ana-Çocuk Sağlığı Merkezinde çalıştıktan sonra Adli Tıp Kurumu tarafından 2001 yılında açılan sınavda başarılı olarak Kurumda Adli Tıp İhtisasına başladı. İhtisasını tamamladıktan sonra 31.7.2003 tarihinde Adli Tıp Uzmanı olarak Morg İhtisas Dairesinde görevlendirildi.

16.2.2005 tarihinde Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı’na Yardımcı Doçent Doktor olarak naklen atandı. Bir müddet Üniversitede görev yaptıktan sonra 2006 yılında Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesi’nde Kemik ve Diş İnceleme Şube Müdürü olarak çalıştı.

2009 yılında Başkan Yardımcısı olarak idari göreve atanan Dr. Büyük, 01.10.2012 tarihinde Doçentlik unvanını kazandı.

Adli Tıp Kurumu’nda yürütülen ISO 17025 akreditasyonu çalışmalarında aktif görev yapan Büyük, “Adli Bilim Uzmanlarının Becerilerinin Geliştirilmesi” ve “İstanbul Protokolü Eğitimi Programı: Adli Tıp Uzmanı Olmayan Hekimlerin, Hâkimlerin ve Savcıların Bilgi Düzeyini Yükseltme Projesi” başlıklı Avrupa Birliği projelerinde kıdemli program görevlisi olarak çalıştı. 2012 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen 22. Uluslararası Adli Tıp Kongresi (IALM 2012) kapsamında FASE tarafından yürütülen “Adli Osteoloji Çalıştayı”nda eğitici olan Dr. Büyük, aynı yıl FASE (Forensic Anthropology Society of Europe) Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

04.06.2013 tarihinde Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’na atanan Doç. Dr. Yalçın Büyük evli ve 2 kız çocuk babasıdır.

Özgeçmiş ve Yayınları için tıklayınız.